شنبه 18 دی 1395

بونكای كاتا چیست؟

   نوشته شده توسط: رئیس انجمن    نوع مطلب :کاتا و فرم ،

بونكای كاتا چیست؟

 (بونكای عبارت است از فهم و درك كاربرد عملی تكنیك های كاتا)

بونكای كاتا چیست؟

 (بونكای عبارت است از فهم و درك كاربرد عملی تكنیك های كاتا)

 برای اینكه كاتا، ارزش حقیقی و واقعی خود را برای كاراته كا داشته باشد، حركات هر كاتا می بایستی مورد مطالعه و بررسی قرار گیرد و تمامی این حركات عملا مورد تجزیه قرار می گیرد.

دیدگاه خوب و عملی دستیابی به چنین حالتی این است كه فرد آنقدر تمرین كند تا حركات پای او به صورت طبیعی و خودكار جابجا شود. با انجام چنین روشی، فرد قادر خواهد بود كه زاویه و ریتم حركات پای خود را به راحتی تغییر دهد. به این ترتیب می تواند درك و فهم كامل تری نسبت به توانایی های خود داشته باشد.

پیشنهاد می شود، همیشه سعی كنید كه حداقل به دنبال یافتن كاربرد عملی در هر حركت باشید. اگر این سه كاربرد را هم پیدا نكردید، مهم نیست، چرا كه ارزش و اهمیت تمرین در همان تحقیق، بررسی و تعمّق بر روی این حركات است. در این روش فرد می تواند با استفاده از تجسم وتصور خلاق با اجرای كاتا به قدرت واقعی كه در كاتا نهفته است پی ببرد.

اگر شخص بدون دانستن كاربرد واقعی هر تكنیك كاتایی انجام دهد، هیچ نوع قدرت و جذابیتی از انجام آن كاتا حاصل نمی شود.

همیشه به یاد داشته باشید كه حركت كاتا دارای هدف و منظوری است كه البته كاملا مشخص است. تأكید و اهمیت هر حركت در كاتا بسیار متفاوت است. از طریق تحقیق و تفحص در بونكای، شما می توانید به این هدف و منظور دست پیدا كنید. حتی یك جابجایی كوچك پا در كاتا را نبایستی ساده انگاشت. یك حركت هوشمندانه از حركتی دورانی در مركز خود به قدرت بسیار قوی در نقاط بسیار دورتر از این مركز تبدیل خواهد شد. اثر یك جابجایی 15 درجه دست را می توان كاملا در تغییر زاویه شانه ها مشاهده كرد. اما تفاوت این تغییر محسوس از ضربه ای موثر و خرد كننده تر است تا حركت اضافی غیر موثر. حتی یك تغییر كوچك در حركت پا نیز می تواند از عدم عقب نشینی، محكم و استوار ایستادن در مبارزه حكایت كند.


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات